V Námestove vytvorili letné kino

V Námestove mali študenti miestneho gymnázia možnosť spolupracovať s Mariánom Kasanom, ktorý za svoju dlhodobú snahu vytvárať priestor pre mladých na Orave získal cenu Mladý líder. Spolupráca medzi nimi fungovala výborne. „S miestnymi študentmi mám veľmi dobré skúsenosti. Kdekoľvek prídem, tak ich chválim za ich aktivitu a chuť. Som rád, že každý týždeň stretnem nového mladého človeka, ktorý má chuť vytvárať veci aj pre druhých, nielen pre seba,“ povedal Marián Kasan.

Spolu so študentmi sa rozhodli využiť krásne prostredie nábrežia Oravskej priehrady a vytvorili na ňom letné kino. Prvé premietanie museli pre zlé počasie párkrát presunúť, ale nenechali sa odradiť. V sobotu 14. júna premietali oskarový film Život je krásny a na letné prázdniny majú naplánovaných niekoľko ďalších filmov pre všetky vekové kategórie.

Okrem kina sa pustili aj do ďalších vecí. „ Jednou z nich je napríklad obnova podzemných priestorov pod námestovským kostolom, v ktorom vznikne ďalší priestor pre aktivity mladých,“ doplnil. Projekt považoval za dobrý z viacerých dôvodov. Ako výhodu vnímal, že študenti nemali na starosti jeho administratívnu časť. „Veľa študentov vzdá svoje plány hneď na začiatku, keď vidí tú povestnú kopu papierov. Tým, že sa s ňou v tomto projekte nemuseli boriť, nenechali sa odradiť,“ vysvetlil. Najväčší prínos videl ale v samotnom obsahu: „prebúdza k občianskemu aktivizmu a chuti podieľať sa na správnych veciach. To bol aj dôvod, prečo som sa do neho ako koordinátor zapojil aj ja.“ Myslí si, že školy by mali takéto možnosti využívať viac a dávať študentom priestor na sebarealizáciu. „Škola ma pomáhať študentovi a nie študent škole. Keď sa takto naučia rozmýšľať kompetentní a prispôsobia tomu aj učebné plány a všetky potrebné veci, všetko sa zmení. Hlavne chuť robiť veci u mladých,“ uzavrel.

letné kino II

premietanie